Разширени вени: лечение и симптоми

признаци на разширени вени

Името на такова заболяване се основава наразширени вени на долните крайници, се крие латинската дума "varicis". Превежда се като „подуване на корема", което напълно отразява основния симптом на тази патология, която се характеризира с необичайно разширение на вените. Той е придружен от други, не по-малко неприятни прояви под формата на нарушен кръвен поток и дисфункция на клапата.
Медицинската статистика е неумолима: болестта е засегнала по-голямата част от населението на света! По този начин клиничните прояви на разширени вени, изразени в различна степен, се срещат при почти 90% от жените и повече от 65% от мъжете. За съжаление заболяването става все по-младо - и днес има съобщения, че се открива дори при деца в училищна възраст!

Ако имате повече от 80% от изброените симптоми, силно препоръчваме да се консултирате с лекар за съвет.

Разширени вение заболяване на вените, клиничните прояви на което са разширение и патологично извиване на вените, с образуване на венозни възли и последващо прогресиране на симптоми на хронична венозна недостатъчност с различна степен на тежест (от чувство на тежест , умора в краката, различна степен на подуване, до развитие на подкожна мастна тъкан и кожа, поява на дерматит, екзема и евентуално образуване на венозни трофични язви).

Лекарите класифицират това патологично състояние като полиетиологично, тъй като възниква поради влиянието на различни фактори. Основните включват:

  • Вродена предразположеност;
  • Бременност при жени;
  • Хормонален дисбаланс;
  • Наднормено тегло;
  • Пасивен начин на живот.

Професионален екип от флеболози от мрежата от семейни клиники „Доктор наблизо" винаги е готов да помогне на тези, които искат да се излекуват от това заболяване. Изборът на курс на лечение се извършва индивидуално, като се вземат предвид всички фактори. Заедно с използването на съвременни ефективни техники, това ви позволява да постигнете желаните резултати.

Причини и признаци на развитие на разширени вени

Основните патогенетични механизми, водещи до разширени вени са:

  • Повишено венозно налягане, което се определя основно от хидростатичното налягане във вената, резултат от действието на гравитацията, измерено чрез височината на колоната течност, т. е. разстоянието от сърцето до точката на крака, където се извършва измерването. А налягането в телесните кухини – коремно или плеврално, при повишено (бременност, наднормено тегло, вдигане и носене на тежки предмети и др. ) се влошава връщането на венозна кръв към сърцето.
  • Относителна слабост на венозната стена, което се определя генетично, но понякога може да се промени под влияние на възпалителни процеси във вената.

Взаимодействието на тези фактори води до прогресивно разтягане на вената, развитие на недостатъчност на венозните клапи, поява на обратен кръвен поток и поява на стагнация във венозното легло.

При продължително излагане на провокиращи фактори се развиват възпалителни процеси, които с развитието си засягат и отслабват здравината на венозната стена на венозните клапи.

В резултат на всички тези процеси възниква патологичен обратен поток на кръвта по вената, който се нарича рефлукс и се развива венозен застой, което води до развитие на възпаление на подкожната мастна тъкан и кожата, което с по-нататъшно прогресиране води до появата на трофична язва

Симптоми на разширени вени:

  • Визуално забележимо разширение и изкривяване на сафенозните вени, в напреднали случаи - образуване на венозни възли;
  • Усещане за тежест, умора, пълнота в прасците на долните крайници;
  • Образуване на телеангиектазии (съдови "звезди", "паяжини");
  • Крампи на мускулите на прасеца през нощта;
  • Подуване на стъпалата и краката;
  • Сърбеж, сухота, хиперпигментация и синкавост на кожата
  • Появата на трофични, плачещи, лошо заздравяващи язви.

Рискове от разширени вени

Самите разширени вени на краката са по-скоро козметичен проблем, но могат да доведат до неприятни усложнения: хронична венозна недостатъчност и възпаление на вената, което се нарича остър варикотромбофлебит. Острият варикотромбофлебит е патологично състояние, което възниква в резултат на възпаление на венозната стена и появата на кръвен съсирек в лумена. Опасно усложнение на варикотромбофлебита е продължаващият растеж на кръвния съсирек и разпространението му в дълбоките вени. Ето защо това състояние изисква задължително лекарско наблюдение и лечение, а понякога се налага и спешна операция. Съвременната медицина предлага редица ефективни техники, които могат да помогнат за премахване на риска от развитие на такива състояния, но лечението трябва да започне своевременно.

Класификация на разширените вени

Има различни класификации на разширените вени, които са представени в таблицата по-долу.

Вид/стадий/клас на разширени вени по CEAP

Знаци

Формата на патологията, нейната степен и усложненията, до които е довела

C1

Увреждане на интрадермалните съдове: телеангиектазия (разговорно - „паяци", „мрежи", „звездички") и разширени ретикуларни вени.

C2

Разширение, патологична изкривеност Увреждане на сафенозните вени.

C3

Увреждане на сафенозните вени, придружено от оток

C4a

С4b

Появата на хиперпигментация (тъмнокафяв цвят) на подбедрицата или екзема (възпаление на кожата, дерматит) Развитието на липодерматосклероза (възпаление и удебеляване на подкожната мастна тъкан.

C5

Излекувана трофична язва

C6

"Отворена" трофична язва

Етапи на развитие на патологично състояние според Савелиев

Компенсация

Няма симптоми и оплаквания, при преглед се установяват разширени вени на единия или двата долни крайника.

Субкомпенсация

Пациентът изпитва дискомфорт, който се изразява в подуване и "мравучкане" на краката, както и спазми на мускулите на прасеца през нощта. Състоянието е придружено от подуване вечер, което изчезва на сутринта. При преглед се откриват разширени вени на долните крайници.

Декомпенсация

Дискомфортът, изброен по-горе, допълва възпалителните кожни лезии и екземата. Кожата изглежда суха и лъскава, появяват се хиперпигментации.

Динамика на развитие на разширени вени

Клинична картина на заболяванетозависи от етапа на развитие на заболяването. В същото време лекарите идентифицират основния клиничен признак, който определя името на заболяването - разширяване на сафенозните вени на долните крайници.

Начало на развитието на болестта

Първоначално пациентите усещат тежест в краката, умора и болка в краката. През този период не се виждат визуални признаци на патология. Често има случаи, когато горните симптоми също липсват, така че пациентите не търсят професионална медицинска помощ. По време на преглед от флеболог той идентифицира разширени меки вени, кожата над които не е претърпяла патологични промени.

Етап на субкомпенсация

С развитието на заболяването пациентите отбелязват болка, появява се подуване при дълго стоене или седене, което изчезва след нощта. По време на прегледа флебологът отбелязва леко подуване в областта на глезена.

Етап на декомпенсация

Прогресията на патологията се изразява в постоянно усещане за тежест в долните крайници, бърза умора, спазми на мускулите на прасеца през нощта. Освен това вечер се появява силен сърбеж.

При преглед от лекар се установява изразена дилатация на вените на долните крайници и нарушен кръвоток. Отбелязват се напрежение на вените, адхезия на стените им към кожата, хиперпигментация, цианоза, грапавост и сухота на кожата.

Кожни промени се появяват в долната трета на крака. Първо, те представляват появата на кафяво оцветяване на кожата, развитието на възпаление - дерматит или екзема, появата на уплътняване на подкожната мастна тъкан, на фона на което впоследствие започват да се образуват и прогресират трофични язви.

Диагностика на разширени вени

Лечение на разширени венипредписва се след като пациентът е преминал цялостно диагностично изследване, което дава възможност да се определи точно етапа на развитие на заболяването и патологичните промени, до които е довело. В зависимост от ситуацията може да включва следните изследвания на долните вени:

  • инспекция;
  • Дуплекс/триплекс сканиране.
  • Изследване на някои коагулационни показатели, маркери за тромбофилия

Основен методдиагностика на разширени вение ултразвуково изследване, освен което провеждат и пълен набор от изследвания и правят функционални изследвания.

Лечение на разширени вени

Съвременната флебология предлага редица ефективниметоди за лечение на разширени вени. Техният избор се извършва индивидуално, въз основа на клиничния случай и показанията на пациента.

Консервативните техники не трябва да се противопоставят на хирургичните, тъй като те се използват в комбинация. Понякога консервативното лечение може да се извърши самостоятелно, но е важно да се разбере, че то не може да доведе до излекуване, въпреки че забавя развитието на патологията и също така има положителен ефект върху състоянието на пациента.

Консервативна терапия

Кога да използвате самостоятелно?

  • Подготовка на пациенти за операция в напреднал стадий на заболяването;
  • Има противопоказания за операцията или тя трябва да бъде отложена;
  • За възстановяване на пациенти след операция.

Проблеми, които могат да бъдат решени

  • Премахване на клиничните прояви;
  • Подобряване на благосъстоянието и качеството на живот на пациента;

Използвани техники

Компресионна терапия, която намалява диаметъра на вените и премахва рефлукса, както и стимулира връщането на венозна кръв към сърцето и лимфния дренаж. В процеса се използват еластични бинтове и терапевтичен компресионен трикотаж, които пациентът носи ежедневно през целия си живот или до края на хирургическата корекция. Използването на терапевтичен компресионен трикотаж адекватно и бързо коригира хемодинамичните нарушения в краката дори прилечениеразширени венив напреднал стадий.

Лекарствената терапия включва предписване на фармакологични лекарства, които са насочени към премахване на дискомфорта в краката или подобряване на микроциркулацията на кръвта и лимфния дренаж. Най-често използваните лекарства са:

  • Мехлеми и гелове, съдържащи етерични масла: троксевазин, антистакс и др
  • Препарати на базата на флавоноиди.

Хирургични техники

Флебектомия

Какво е това?

Операция за отстраняване на разширени вени.

Какви проблеми решава?

Нормализиране на кръвния поток през сафенозните вени

Показания

  • Патологично разширение на сафенозните вени;
  • Наличие на рефлукс;
  • Възходящ тромбофлебит.

Особености

Процедурата включва отстраняване на засегнатите вени, разположени под кожата.

Продължителност

От 60 до 120 минути.

травматичност

Малки белези 5–10 см в областта на слабините и 0, 5–4 см по краката. Пациентът остава в болницата за 1-7 дни. Отпуск по болест до 24 дни

Ендовенозна лазерна коагулация/облитерация на разширени вени (EVLK/EVLO)

Какво е това?

Техника, насочена към елиминиране на вена с помощта на медицински лазерен лъч.

Показания

  • Патологична дилатация на вената;
  • Наличието на трофични язви.

травматичност

Минимален, Операцията се извършва чрез пункция на вената. Извършва се амбулаторно.

Характеристики на периода на възстановяване

Веднага след операцията пациентът трябва да ходи в продължение на 30-40 минути. Необходимо е да се носят компресионни чорапи поне 2 седмици. Болката често липсва или е минимална

Склеротерапия

Какво е това?

Процедура, която включва въвеждането на специално вещество в лумена на съда - склерозант, което причинява образуването на протеиново-еритроцитна тапа с последващо изчезване на вената.

Показания

Флеберизъм.

Особености

Техниката е ефективна за лечение на интрадермални вени, в други случаи - като допълнение за отстраняване на малки остатъчни клони от основните стволове.

Усложнения

Усложненията са относително редки.

Профилактика на разширени вени

Превенцията включва:

  • Носенето на компресионни чорапи;
  • Поддържане на телесното тегло в нормални граници;
  • Поддържане на активен начин на живот;
  • избягвайте да стоите прав за дълги периоди от време;
  • Своевременно посещение при флеболог в случай на фамилна обремененост или поява на симптоми на заболяването.

Ако все пак забележите първите признаци на разширени вени, побързайте да потърсите професионална медицинска помощ!